Gorenje NRR9185EAXL


Gorenje NRR9185EAXL
Třída energetické účinnosti: E, Typ konstrukce: Volně stojící, Šířka spotřebiče: 915 mm, Výška spotřebiče: 1786 mm
CrispZone

Large fruit and vegetable drawer
The spacious CrispZone drawer is designed to preserve the nutrients and prolong the freshness of your food. Low temperature extends the quality of your produce.


EcoMode

Úspora energie
V případě delší nepřítomnosti lze chladničku nastavit na úsporný režim, protože dveře jsou po celou dobu zavřené.


Energy efficiency E

Saving your money
Appliances which are 15 or more years old, consume up to three times more energy than new ones. Gorenje new models come with excellent thermal insulation, appliances boast improved door sealing, cutting-edge cooling system components, and electronic regulation that cuts the use of power to minimum.


FastFreeze

Rapid freezing
The FastFreeze function freezes the food at -24 °C to preserve most of the minerals in the food. After approximately 2 days, the function is switched off automatically and the freezer compartment temperature returns to the initial setting.


HolidayMode

Power saving mode
The HolidayMode adjusts the temperature in the freezer and fridge compartments to lower the electrical consumption to a minimum when the refrigerator isn't in use for longer periods of time. For example, when you're enjoying your vacation.


InverterCompressor

Steady, silent, and durable
Inverter compressors are quieter, more durable and consume less energy as compared to a conventional compressor. They adapt better and faster to temperature changes inside the apliance for example when the door is opened, which means less temperature fluctuations and better storage conditions for your food.


Led osvětlení

Přehledné a efektivní
LED osvětlení v chladničkách poskytuje vynikající a vysoce účinné osvětlení. Jeho životnost je třicetkrát delší než u běžných žárovek a šetří až desetkrát více energie.


LedIlumination

Well-arranged and efficient
LED lighting in freezers provides excellent and highly efficient illumination. Its useful life is thirty times as long as that of conventional light bulbs, and it saves up to ten times as much power.


MultiFlow 360°

Ideal microclimate on every shelf
The MultiFlow 360° ventilation system evenly distributes the air in the refrigerator compartment to ensure optimum circulation of air and best storage conditions for your food.


NoFrost

Už žádné únavné odmrazování
Jeden z nejlepších chladicích systémů na trhu, instalovaný v mrazicím prostoru, zabraňuje hromadění ledu a námrazy a udržuje tak nízkou spotřebu energie. Díky tomu je využití skladovací kapacity optimální a odmrazování a čištění vnitřního prostoru již není nutné. Balíčky nebo kusy zmrazených potravin se k sobě nelepí, takže potraviny v mrazničce zůstávají čisté a přehledné.


TwistIce

Zjednodušuje dávkování ledu a organizuje mrazák.
TwistIce je inovativní příslušenství mrazničky, které usnadňuje dávkování kostek ledu přímo do sklenice. Skládá se z otočných zásobníků ledu, které můžete otáčet a uvolňovat, což vám umožní rychle a bez námahy podávat vychlazené nápoje. S TwistIce můžete mít v mrazničce pořádek, čerstvé kostky ledu po ruce a bez problémů bavit hosty.

PAROLEK-SHOP.cz

Gorenje NRR9185EAXL 742166

16391,0 Kč